Pożyczki pod zastaw nieruchomości: prawdy i mity

Pożyczki pod zastaw nieruchomości: prawdy i mity

Pożyczki pozabankowe pod zastaw domu lub mieszkania z pewnością nie mogą być określane jako jeden z najbardziej popularnych segmentów oferty współczesnych instytucji pożyczkowych. Praktyka pokazuje, że na takie rozwiązania, jak pożyczki pod zastaw nieruchomości klienci decydują się bardzo rzadko, przeważnie unikając podjęcia decyzji tak długo, jak jest to możliwe. Zapewne wiąże się z to z całym szeregiem mitów oraz stereotypów dotyczących zarówno samych pożyczek pod zastaw nieruchomości, jak też ogólnie sektora pożyczkowego.

To z kolei rodzi nie tylko obawy konsumentów, ale powoduje również swoisty chaos informacyjny, w rezultacie którego klient bardzo często nawet nie jest w stanie dokładnie określić podstawowego mechanizmu działania pożyczek pod zastaw lub też istotnych zalet związanych z tym wariantem produktów kredytowych.

Co więc przede wszystkim warto wiedzieć na temat pożyczek pod zastaw domu lub mieszkania? Postarajmy się odpowiedzieć na to pytanie prześwietlając najczęściej pojawiające się w tym zakresie stereotypy.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości: prawdy i mity

Pożyczki pod zastaw nieruchomości są wysoce ryzykowne: mit

W procesie wychodzenia z tak zwanej spirali zadłużenia to bardzo często właśnie pożyczka pod zastaw domu lub mieszkania okazuje się zdecydowanie najbardziej korzystną oraz najbezpieczniejszą opcją. Jak wiadomo, w takiej sytuacji klient nie ma co liczyć na pomoc jakiegokolwiek banku. Zwykła pożyczka oddłużeniowa będzie natomiast wiązać się z naprawdę wysokimi kosztami. Co natomiast oferują w tym zakresie pożyczki pod zastaw nieruchomości?

W tym wypadku instytucja pożyczkowa otrzymuje istotne zabezpieczenie kredytu w postaci domu lub mieszkania. To z kolei oznacza znacznie korzystniejszą ocenę zdolności kredytowej klienta, co rzecz jasna będzie przekładać się na warunki kredytu. W ten sposób miesięczne koszty zadłużenia często mogą zostać zmniejszone nawet o kilkadziesiąt procent.

Instytucje pożyczkowa to szara strefa: mit

Od czasu uchwalenia Ustawy o Kredycie Konsumenckim pozabankowi pożyczkodawcy mają obowiązek rejestrowania się w prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego Rejestrze Instytucji Pożyczkowych. Sam sektor pożyczkowy podlega zaś kontroli ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wspominana ustawa reguluje ponadto między innymi takie kwestie, jak maksymalne dopuszczalne koszty pożyczek a także sposób działania podmiotów rynku finansowego np. w zakresie prezentowania klientowi warunków oferty. Istnieje również instytucja Rzecznika Finansowego, który jest podmiotem kompetentnym do podejmowania interwencji oraz reprezentowania interesów klientów w sprawach spornych.

Pożyczka pod zastaw jest droga: mit

Jak już wspominano, w przypadku takich rozwiązań, jak pożyczki pod zastaw nieruchomości pożyczkodawca ma do czynienia z zabezpieczeniem swoich interesów. W logiczny sposób, w przeważającej większości wypadków będzie to skutkować po prostu korzystniejszymi warunkami kredytu.

Pożyczkodawca może przejąć nieruchomość dzięki „kruczkom” w umowie: mit

Jeżeli mamy do czynienia ze znaną instytucją pożyczkową, która widnieje w RIP i działa na rynku od dłuższego czasu, ryzyko wystąpienia tego rodzaju problemów jest właściwie zerowe. Tacy pożyczkodawcy byli bowiem z pewnością wielokrotnie poddawani kontroli przez UOKiK a ponadto po prostu nie mogą ryzykować swoją renomą poprzez stosowanie nieuczciwych praktyk. Ewentualne trafienie przez firmę na Listę Ostrzeżeń Konsumenckich UOKiK lub Listę Ostrzeżeń KNF oznaczałoby bowiem finansową oraz wizerunkową katastrofę dla przedsiębiorstwa.

Pożyczka pod zastaw to opcja wyłącznie dla osób zadłużonych: mit

Pożyczki pod zastaw nieruchomości cechują się atrakcyjnym oprocentowaniem, przez co bez problemu można je rozważać również po prostu jako ciekawą alternatywę dla zwykłej pożyczki ratalnej albo kredytu w banku. Oczywiście jednak, przed podjęciem decyzji należy przede wszystkim zweryfikować potencjalnego pożyczkodawcę. Konieczne jest również czytanie podpisywanej dokumentacji. Pamiętajmy, że w przypadku, kiedy coś jest dla nas niejasne- mamy prawo zażądać wyjaśnień a pożyczkodawca ma prawny obowiązek nam je przedstawić.

Więcej informacji

Jeżeli zainteresowała Cię prywatna pożyczka pod zastaw nieruchomości, sprawdź stronę PozyczPodZastaw i dowiedz się więcej!

Admin

Dodaj komentarz