Podlewamy ogród

Podlewamy ogród

Wydawać by się mogło, że podlewanie jest czynnością bardzo łatwą. Wystarczy tylko źródło wody, narzędzie do pracy w postaci konewki lub wiadra i nasz czas oraz zaangażowanie. Nie jest to jednak tak oczywiste, gdyż wymagania roślin co do zapotrzebowania na wodę są różne, dlatego warto je poznać, żeby dostosować częstotliwość podlewania i ilość dostarczonej wody, co zapobiegnie jej marnowaniu. Największe zapotrzebowanie na wodę mają rośliny młode, w okresie kwitnienia oraz w nasłonecznionych miejscach, a także rośliny łąkowe i bagienne. Rośliny, które pochodzą z piaszczystych i skalnych środowisk są odporne na niedobór wody.

Kilka zasad, jak oszczędnie podlewać ogród.

Dzięki zastosowaniu kilku zasad przy podlewaniu ogrodu, nie tylko zaoszczędzimy wodę, ale również sprawimy, że rośliny będą rozwijały się prawidłowo. Najlepszym sposobem jest zastosowanie automatycznych zraszaczy, dzięki którym woda dotrze do każdego zakątka ogrodu. Najlepiej podlewać ogród rzadziej, ale obficie, dzięki czemu woda lepiej dotrze do korzeni. Jeżeli występują obfite deszcze nie ma potrzeby nawadniania nawet do dwóch tygodni. Ogród należy podlewać wczesnym rankiem lub po południu, kiedy aktywność słońca jest najmniejsza. Woda w połączeniu z intensywnymi promieniami może doprowadzić do uszkodzenia liści roślin, poparzeń, chorób. Trzeba pamiętać o tym, że te części są najczęściej bardzo delikatne. Jeżeli chcemy ograniczyć parowanie wody można to zrobić poprzez ściółkowanie albo zwiększając pojemność wodną gleby mieszając ją z kompostem, obornikiem lub torfem. Dostępny jest również na rynku hydrożel, który doskonale absorbuje wodę.

Zraszacze ogrodowe.

Najlepszym sposobem na podlewanie ogrodu, szczególnie jeżeli zajmuje on dużą powierzchnię jest zastosowanie automatycznych systemów, takich jak zraszacze i mikrozraszacze. Nawadnianie zraszaczami charakteryzują się tym, że w czasie podlewania wysuwa się głowica zraszacza, z której wydobywa się strumień wody, następnie po zakończonej pracy głowica się chowa. Zraszacze są zarówno statyczne, jak i dynamiczne, są różnej wielkości i mają różny zasięg. Statyczne wytwarzają stały strumień wody, natomiast dynamiczne poruszają się w różne strony zraszając tym samym określony obszar, dzięki czemu możemy dopasować je do naszych potrzeb. Zraszacze najlepiej sprawdzają się na trawnikach i powierzchniach zielonych, takich jak skwery czy boiska. Zasada działania mikrozraszaczy jest bardzo podobna, jak zraszaczy, jednak mają one zdecydowanie mniejszy zasięg i strumień wody jest bardziej delikatny w porównaniu ze zraszaczami. Montaż tego urządzenia jest bardzo prosty i idealnie nadaje się do nawadniania skalniaków, rabatek i małych obszarów ogrodu.

Podsumowanie.

Osoby, które posiadają piękne ogrody mogą wiele powiedzieć na temat roślin. Pewnie niejedno mogłyby też powiedzieć na temat wysiłku jaki trzeba włożyć, żeby ogród prezentował się pięknie. Składa się na to wiele czynności, z których jedną jest nawadnianie roślin. Całe szczęście proces ten został w większości zautomatyzowany, dzięki czemu stało się to proste i przyjemne, a przy okazji można zaoszczędzić dużą ilość wody i czasu. Jedyne, jakie jest wtedy nasze zadanie to kontrola, czy system pracuje właściwie i czy rośliny prawidłowo się rozwijają.

Admin

Dodaj komentarz