Odwodnienie organizmu – co zrobić żeby do niego nie dopuścić?

Odwodnienie organizmu – co zrobić żeby do niego nie dopuścić?

Jak ważne jest zapotrzebowanie na wodę, pokazuje proste zestawienie, wykazujące możliwość przeżycia konkretnej ilości czasu bez jedzenia i bez picia. Nie spożywając żadnych posiłków, jesteśmy w stanie przeżyć około trzydziestu dni, bez odpowiedniego nawodnienia organizmu zaledwie kilka dni.

Czym jest odwodnienie?

Woda jest kluczowym elementem ciała człowieka, choć z wiekiem, zmniejszają się jej zasoby. Pomniejsza się również odczucie pragnienia, które w konsekwencji doprowadza do tego, że osoby starsze rzadziej sięgają po płyny.

Nie tylko w przypadku ludzi starszych, mamy jednak do czynienia z odwodnieniem. Brak regularności w dostarczaniu wody organizmowi oraz nie picie zalecanej porcji płynów (dla kobiet to 2 litry, a dla mężczyzn 2,5 litra) skutkują stanem bezpośrednio zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Niedostateczne nawodnienie, niebezpiecznie obniża stężenie elektrolitów oraz poziom wody do stadium, w którym jest ich zbyt mała ilość, aby można było właściwie funkcjonować.

Jakie są objawy odwodnienia?

Mimo, że do odwodnienia może dojść w każdym wieku, to małe dzieci (w tym niemowlęta) oraz osoby starsze są najbardziej narażone. Jakie są objawy odwodnienia?

  • Zmiana koloru moczu z delikatnie żółtego na ciemnożółty. Pamiętajmy jednak, że poniektóre przyjmowane środki lecznicze bądź niektóra żywność może mieć wpływ na barwę moczu.
  • Rzadsze oddawanie moczu.
  • Ciągłe uczucie pragnienia. Potrzeba picia to jeden z pierwszych komunikatów wysyłanych przez organizm, gdy spożywamy zbyt mało wody. Nie wolno zapominać jednakże, iż osoby starsze, choć odczuwają znikome pragnienie, nadal muszą regularnie dostarczać płynów.
  • Bóle i zawroty głowy oraz złe samopoczucie.
  • Wyczerpanie i senność objawiające się przy realizacji codziennych zadań.

Jak zapobiec odwodnieniu?

Żeby zapobiec odwodnieniu, należy nie zapominać o systematycznym piciu wody, o zwiększeniu ilości wypitych szklanek wody w ciągu dnia w przypadku przyjmowania leków moczopędnych, a także o nie jedzeniu zbyt dużej ani zbyt małej ilości soli kuchennej.

Dla osób, które intensywnie ćwiczą, których poziom wody w organizmie znacznie się zredukował przez chorobę, nadmierny upał, spożywanie zbyt często słonych posiłków, kofeiny i alkoholu, alternatywą jest kroplówka. Gdańsk jest miastem, które świadczy usługi z zakresu terapii dożylnej. Kroplówka nawadniająca błyskawicznie dostarczy potrzebnych witamin, elektrolitów i wody organizmowi, poprawiając samopoczucie i zapobiegając odwodnieniu.

Admin

Dodaj komentarz