Konsolidacja chwilówek – co musisz wiedzieć

Konsolidacja chwilówek – co musisz wiedzieć

Błyskawiczne kredyty, tak zwane chwilówki, udzielane przez instytucje pozabankowe bywają kuszące. Nie wymagają skomplikowanych procedur, ani wielu dokumentów, zwykle dowód tożsamości i oświadczenie o dochodach pozwalają nam na szybkie zdobycie kilku tysięcy złotych. Mogą być dobrym rozwiązaniem w przypadku jednorazowego załamania domowego budżetu, jednak łatwość ich pozyskania bywa zwodnicza i często wystarczy drobne potknięcie, żeby zmieniły się w koszmar spirali długów.

Jak radzić sobie w takiej sytuacji? Jedną z możliwości jest konsolidacja chwilówek w banku, co pozwala nam połączyć wiele krótkoterminowych pożyczek w jeden dłuższy kredyt. Bank spłaca nasze zobowiązania jednocześnie otwierając kredyt na wymaganą kwotę, przez co spłata całego zadłużenia może odbywać się w dłuższym okresie czasu, a dzięki temu, w mniejszych ratach. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w ten sposób stajemy się dłużnikami jednej instytucji, a nie wielu pomniejszych. Warto rozważyć również opcję jaką jest pożyczka pozabankowa długoterminowa.

Konsolidacja chwilówek w banku jest rozwiązaniem wygodnym i stosunkowo bezpiecznym, trzeba natomiast spełnić określone wymagania. Banki znacznie dokładniej przyglądają się potencjalnym klientom niż instytucje pozabankowe, a więc:
– trzeba wykazać swoją zdolność kredytową, na którą składa się kilka czynników: nasze wynagrodzenie, koszty utrzymania gospodarstwa domowego, inne zobowiązania (raty, kredyty), a także zabezpieczenie majątkowe np. w postaci nieruchomości

– rodzaj umowy na która pracujemy. Z oczywistych względów bank najprzychylniej ustosunkuje się do umowy o pracę, w innych przypadkach trzeba również wykazać stabilność swoich dochodów

– uporządkowana historia kredytowa, brak wpisów w Krajowym Rejestrze Dłużników

Jeśli spełniamy warunki banku, możemy udać się do wybranej placówki oferującej konsolidację chwilówek. Poza standardowymi dokumentami potrzebnymi przy zaciąganiu kredytu, należy wziąć ze sobą umowy pożyczkowe dotyczące naszego zadłużenia w instytucjach pozabankowych, dzięki czemu możliwe będzie wyliczenie dokładnej kwoty. Po ustaleniu wysokości pożyczki, bank spłaca nasze zadłużenie, co oznacza, że długi z którymi przyszliśmy zostają zlikwidowane, a nam pozostaje rozliczenie z jedną instytucja finansową. Na im więcej miesięcy rozłożono nasze zadłużenie, tym niższa będzie miesięczna rata, jednak jeśli jesteśmy w stanie płacić więcej przez jakiś czas może dobra opcja będzie maksymalne skrócenie czasu spłaty. Warto negocjować długość spłaty kredytu, tak, aby stał się możliwym do zniesienia obciążeniem dla domowego budżetu.

Admin

Dodaj komentarz