Claude Monet i jego twórczość

Claude Monet i jego twórczość

Krótka biografia artysty

Oscar Claude Monet to urodzony w 1840 roku w Paryżu francuski malarz, czołowy przedstawiciel impresjonizmu na świecie. Monet zaczynał od malowania karykatur, co wychodziło mu bardzo dobrze ale nie wiązał z tym swojej przyszłości. Pozwoliło jednak na finansową stabilizację. W roku 1858 spotkał Eugene Boudina, normandzkiego malarza, który zainteresował go nową formą malarstwa, mianowicie malarstwem plenerowym. Dzieciństwo Monet spędził w Hawrze, wraz z rodziną, która prowadziła niewielki sklepik. Ojciec planował, że syn przejmie rodzinny interes ale Moneta interesowała tylko sztuka. Swój plastyczny talent rozwijał w Akademii Suisse w Paryżu jednak pobór do wojska przerwał edukację. W roku 1870 Monet poślubił Camille Doncieux. W okresie pojawienia się na świecie syna, sytuacja materialna Monetów uległa znacznemu pogorszeniu co załamało artystę. Późniejsza choroba i śmierć żony spotęgowały depresję Moneta. Przeprowadzka do Giverny zdecydowanie poprawiła stan psychiczny Moneta a kolejne prace zdobywały coraz większe uznanie i sławę a co za tym idzie spore pieniądze. Monet zmarł w 1926 roku i został pochowany na cmentarzu w Giverny.

Charakterystyka obrazów Moneta

Claude Monet malował przede wszystkim to co widział, oddające pełną paletę barw i grę świateł. Uwieczniał sceny miejskie, krajobrazy, parki i ogrody. Natura i postaci przedstawione były w sposób spontaniczny, żywy i dynamiczny. Po okresie renesansu, w którym dominowało malarstwo patriotyczne, wzniosłe, pełne patosu a co najważniejsze ukazujące wyłącznie realizm, impresjonizm wniósł powiew świeżości. Dzieła Moneta wychodziły poza kanony malarstwa akademickiego. Razem z przyjacielem Augustem Renoirem stworzyli podstawy nowego nurtu, który miał przede wszystkim “uchwycić chwile” na obrazach. Z każdym kolejny obrazem forma i kształt znaczyły coraz mniej. Monet podkreślał, że w naturze nie ma konturów dlatego prace przez niego tworzone składały się na liczne, nakładające się na siebie plamy. Światło dzienne stanowiło podstawę kolorystyki jego obrazów. Wyłaniające się ze światła odcienie fascynowały go i podkreślał to na każdej swojej pracy. Impresjonistyczne obrazy Moneta mają to do siebie, że oglądane z bardzo bliskiej odległości ukazują niewiele ponad mieszaninę różnobarwnych plam nakładanych na płótno. Dopiero z większej odległości można dostrzec piękna kompozycję pejzaży czy roślinności. Twarze ludzkie nie mają jasnych kontur i szczegółów anatomicznych. Podobnie jak reszta elementów składają się z różnej wielkości plam, które z pewnej odległości przypominają kształtem twarz. Większość przedmiotów na obrazach Moneta jest rozmytych i ich kształty nieregularne. O kunszcie artysty świadczy jednak fakt, że bez większych problemów możemy zidentyfikować większość elementów na obrazie. W różnych okresach twórczości inspirował się różnymi motywami. Jednym z najbardziej znanych są nenufary czyli wodne lilie, które z uwielbieniem malował. Uwielbiał także malować swój ogród w Giverny.

Najbardziej znane obrazy Claude’a Moneta

Najsłynniejszy obraz Moneta, od którego wzięła się nazwa nurtu impresjonistycznego w malarstwie to praca a pt. “Impresja, wschód słońca”. Podstawowe zasady impresjonizmu Monet zawarł na dwóch równie popularnych obrazach: “Śniadanie na trawie” oraz “Kobiety w ogrodzie”. Serię obrazów przedstawiających nenufary cechuje oryginalna kolorystyka i sposób przedstawienia tej wodnej roślinności. Swego czasu nenufary stały się prawdziwą obsesją artystyczną Moneta. Ogromną miłością Monet darzył również dom i ogród w Giverny, które malował bardzo często i w różnych porach roku. Polska posiada w swoich zbiorach tylko jedno dzieło Claude’a Moneta, jest to “Plaża w Pourville”. Obraz zuchwale skradziono w 2000 roku i kolejne 10 lat ta słynna praca przeleżała za szafą w mieszkaniu złodzieja. Od 2010 roku ponownie znajduje się w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Admin

Dodaj komentarz