Agregaty prądotwórcze i ich rodzaje

Agregaty prądotwórcze i ich rodzaje

Agregaty z silnikiem czy akumulatorowe?

Podstawowym kryterium, którym warto się kierować podczas wyboru odpowiedniego agregatu jest jego zastosowanie. Od naszych potrzeb zależy dalsza weryfikacja poszczególnych modeli. Bez tego pierwszego kroku może się okazać, że kupiliśmy sprzęt, który jest zupełnie nieprzydatny ze względu na niewłaściwe parametry. W innej sytuacji możemy niepotrzebnie zainwestować znaczna kwotę w zakup agregatu, którego moc i właściwości zdecydowanie wykraczają poza nasze zapotrzebowanie. W związku z tym warto pamiętać jakie rodzaje agregatów prądotwórczych znajdują się na rynku. Najbardziej znane są agregaty z silnikiem spalinowym, które wymagają ręcznego “odpalenia”. Zasilane są benzyną, olejem napędowym bądź gazem. Są mocne, wytrzymałe i stosunkowo niedrogie w eksploatacji. Potrafią generować prąd przez długi okres czasu na jednej porcji paliwa. Ich minusem jest niewątpliwie ciężar, hałas jaki wydają podczas pracy oraz fakt, że nie można ich stosować w pomieszczeniach zamkniętych. W pomieszczeniach zamkniętych sprawdzą się agregaty akumulatorowe, które należy wcześniej naładować za pomocą klasycznej sieci elektrycznej Zwykle są one dużo mniejsze i lżejsze niż modele z silnikiem spalinowym. Są też zdecydowanie bardziej ciche i komfortowe w użytkowaniu. Doskonale sprawdzą się w podróży. Niestety moc prądu z akumulatora nie jest bardzo duża a czas działania na jednym doładowaniu jest znacznie krótszy niż w przypadku paliwa.

Agregaty prądotwórcze – wynajem w Poznaniu i okolice

Agregaty jedno i trójfazowe

Agregaty jednofazowe generują prąd o mocy od 1 do 230 V. To wystarczy aby zapewnić działanie większości sprzętów podłączonych do domowej sieci elektrycznej. Jeśli planujemy podłączyć duże narzędzia budowlane lub też kilka sprzętów jednocześnie to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie agregat trójfazowy. Generuje on prąd o mocy od 3 do 400 V. Warto pamiętać o tych różnicach podczas wyboru agregatu gdyż parametry te przekładają się na ich cenę.

Generatory prądu do użytku w pomieszczeniach

Jak już zostało to wcześniej wspomniane agregaty dzielą się na te, których można używać w pomieszczeniach zamkniętych oraz na takie, które powinno się stosować wyłącznie na zewnątrz. Silniki spalinowe podczas pracy wydzielają szkodliwe opary dlatego agregaty na benzynę lub gaz powinny być stosowane na zewnątrz. Do zamkniętych, szczególnie niewielkich pomieszczeń lepsze będą agregaty akumulatorowe, które są wolne od spalin.

Czy mobilność agregatu ma znaczenie?

Planując biwak w terenie z pewnością nie zabierzemy ciężkiego i masywnego agregatu zasilanego paliwem. Do naładowania telefonu lub krótkiego skorzystania z kuchenki elektrycznej wystarczy nam mały, przenośny agregat z akumulatorem. Takie modele często nazywane są “walizkowymi” ponieważ zamykane są w poręcznej walizce. Z drugiej strony na plac budowy potrzebny jest mocny i stabilny generator prądu, który z powodzeniem poradzi sobie z pracą w mniej sprzyjających warunkach. Zwykle nie przewozimy go z miejsca na miejsce dlatego jego duża mobilność nie jest aż tak istotna.

Admin

Dodaj komentarz